Osmaniye Haberleri, Osmaniye Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Mustafa Kemal'in 'CHP'li Cumhurbaşkanıyım' mektubu

Türkiye’de değişecek olan sisteme en çok karşı çıkan parti CHP. Sürekli olarak ‘Partili Cumhurbaşkanı olmaz. Bu kurucu iradeye aykırıdır.’ Sözlerini bizzat Mustafa Kemal’in çürüttüğü bugün bir kez daha ispatlandı. 

Murat Bardakçı Habertürk’teki köşesinde Mustafa Kemal’in Cumhurbaşkanı sıfatıyla yazdığı mektubu yayınladı. Mustafa Kemal sözlerine Ben, Cumhuriyet Halk Fırkası’nın umumî reisiyim diye başlıyor. Yani kurucu iradenin de partili Cumhurbaşkanı olduğunu söylüyor

Türkiye’de çok partili hayata geçişin ilk denemesi olan Serbest Fırka kurulmuş ve Fırka’nın lideri Fethi Okyar, miting yapmak için 5 Eylül 1930’da İzmir’e gitmişti. CHP’nin İzmir teşkilâtı parti binasında daha önce mukabil bir toplantı düzenledi, binanın önüne gelen Serbest Fırka taraftarları Fethi Bey’in lehinde sloganlar attılar ve Halk Fırkası’nın il idarecilerinden Sabri Bey slogan atanlara “Namussuzlar!” diye bağırınca olanlar oldu! CHP binası ile biraz ilerideki Anadolu Matbaası basıldı, polis önce havaya sonra da halka ateş açtı ve 12 yaşındaki bir çocuk ile bir partili hayatını kaybetti!

YUNUS NADİ MEKTUP YAZIP TARAFINI SORDU

Ama, ortada tuhaf bir vaziyet vardı: Reisicumhur’u Halk Partililer de, Serbest Fırka yanlıları da paylaşamıyor ve her iki taraf “Mustafa Kemal bizi destekliyor” diyordu…

Yunus Nadi, bunun üzerine 9 Eylül’de Reisicumhur Mustafa Kemal’e hitaben gazetesinin birinci sayfasından bir açık mektup yayınladı ve “Partiler ezelî ve ebedî şefimiz olarak bildiğimiz zât-ı devletlerini kendilerine mâletmeye çalışıyorlar. Aziz şefimiz, bu işin aslı nedir, lûtfedip bizleri aydınlatsanız” dedi…

Mustafa Kemal’in mektubu ile ilgili haberin başlığı

MUSTAFA KEMAL: HALK FIRKASI’NIN UMUMİ REİSİYİM

Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’te ertesi gün yeralan mektubu Yunus Nadi’ye cevap idi ve Reisicumhur, mektubunun bir yerinde şöyle diyordu: “…Ben, Cumhuriyet Halk Fırkası’nın umumî reisiyim. Cumhuriyet Halk Fırkası, Anadolu’ya ilk ayak bastığım andan itibaren teşekkül edip benimle çalışan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin mevlûdudur (yeni doğmuş çocuğudur).

Bu teşekküle tarihen bağlıyım. Bu bağı çözmek için hiçbir sebep ve icap yoktur ve olamaz.

Resmî vazifemin hitâmında (bitiminde) Cumhuriyet Halk Fırkası’nın başında fiilen çalışacağım. Bu noktada tereddüde mahal yoktur.

Benim bu esasî vaziyetim, bir sene nihayetinde hitam bulacak (sona erecek) olan bugünkü muvakkat (geçici) resmî vazifemin bana tahmîl ettiği bîtaraflığı (yüklediği tarafsızlığı) ihlâl edemez”.

 

 

Bir önceki yazımız olan Elif 455.bölüm fragmanı başlıklı makalemizde Elif, elif fragman ve elif yeni bölüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri