Osmaniye Haberleri, Osmaniye Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Kadirli’de bacasız fabrika: Turp

Türkiye’deki turp ihtiyacının yüzde 70’inin karşılandığı Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde turp hasadı devam ediyor.
Ağustos ayında yaklaşık 40 bin dönümlük alanda ekimi yapılan kırmızı turp, tarladan sökülerek temizlenmesi için Savrun Çayı’na taşınıyor. Burada oluşturulan havuzlara alınan turplar yıkandıktan sonra paketleniyor.
Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, Türkiye’nin turp ihtiyacının yüzde 70’inin Kadirli’den karşılandığını belirterek, “Turp sezonu buruk başladı, inşallah bundan sonra iyiye gider, iyiye gitmesini de istiyoruz. Kadirli ekonomisinin yüzde 30’unu turp oluşturuyor. Bu sektörde 4 bin 5 bin işçi çalışıyor ekmek yiyor. Turp denildiği zaman Kadirli akla gelir inşallah iyi olur” dedi.
Turp, ülkemiz insanının beslenmesinde önemli bir yeri olan, çiğ olarak yenen ve yemeklerde iştah açan bir sebze. Turpun, beslenme yanında insan sağlığı açısından büyük önemi var. Mide ve bağırsakları çalıştırıp sindirimi kolaylaştırıyor.
Yenildiği zaman içi ısıtıcı özelliği var. Öksürük şuruplarının çoğunun içine beyaz turp suyu ilave ediliyor. Ayrıca mesane hastalıkları, romatizma, damar sertliği, migren, diş etlerini güçlendirme, cinsel gücü arttırma amaçlarıyla turp yıllardan beri kullanılıyor.

Bir önceki yazımız olan Osmaniye Belediyesi 1. Kitap Fuarı Açıldı başlıklı makalemizde 1, Açıldı ve Belediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir