Osmaniye Haberleri, Osmaniye Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Hasanbeyli’de ilk nohut hasadı yapıldı

Hasanbeyli ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile 2017 yılında uygulamaya konulan “Nohut Eken Sağlık Biçer” Yayım Projesi kapsamında Çolaklı köyünde düzenlenen tarla gününde ilk nohut hasadı yapıldı.

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Çil, burada yaptığı konuşmada ülkemizde nohut ve baklagil yetiştiriciliği hakkında bilgi verdi, ekim nöbetine önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Hasanbeyli ilçesi Çolaklı köyü nohut üreticisi Adem Sönmez de, çocukluğundan bu yana nohut yetiştirdiklerini, bu proje çerçevesinde ilk defa kışlık nohut ekimi yaptıklarını ve çok yüksek verim beklediklerini, bundan sonraki yıllarda da kışlık olarak ekmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından nohut ve mercimek yetiştiriciliği kursunda eğitim görerek belge almaya hak kazanan 10 kişiye Hasanbeyli Kaymakamı Müfit Gültekin tarafından belgeleri verildi.

Ardından proje kapsamında denemesi yapılan “Seçkin, Hasanbey ve Çağatay” nohut çeşitlerinin ekili olduğu alanda projenin her aşamasında teknik destek sağlayan Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Doç. Dr. Dürdane Mart ve Hasanbeyli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veyis Tuncer tarafından projenin aşamaları hakkında bilgiler aktardı.

Yetiştiricilere proje çerçevesinde basımı yapılan nohut yetiştiriciliği lifleri dağıtılırken, tarla gününe; Hasanbeyli Kaymakamı Müfit Gültekin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, Hasanbeyli Belediye Başkanı Alpaslan Koca, Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, Hasanbeyli Garnizon Komutanı Üsteğmen Nihat Akşen, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Çil, kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Bir önceki yazımız olan Küçük Elif Nur sağlığına kavuşmak için yardım bekliyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri